Akai MPC 2500

Music Production Center

Akai MPC 2500Značka Akai si vypracovala za léta působení na trhu velmi dobré jméno mezi profesionálními muzikanty. Zvláště samplery nesoucí na štítku nápis Akai Professional se staly ve své kategorii určitým měřítkem kvality. V dnešním testu se podíváme na hudební produkční stanici (Music Production Center), která kombinuje možnosti sampleru a MIDI sekvenceru.
V Muzikusu č. 2/2005 jste si mohli přečíst test na nižší (dnes ještě pořád dostupný) model – Akai MPC 1000. Jak už číslo v typovém označení MPC 2500 napovídá, jeho možnosti a funkce budou bohatší. Více se dozvíte v následujících řádcích. Bohužel nic není zadarmo. Větší možnosti jsou samozřejmě adekvátně vyváženy vyšší pořizovací cenou.

Pohled první – ovládání a konektory
Celou střední část horního panelu vyplňuje šestnáct padů. Díky svému pogumovanému povrchu se na ně hraje opravdu dobře, prsty po nich nekloužou jako po umělohmotných. Pady jsou dynamické. Citlivost dynamiky by měla být podle technické specifikace jak rychlostní tak tlaková. Na sílu úderu (rychlostní citlivost) reagují dobře a přesně. Horší citlivost jsem zaznamenal na tlak. Nalevo od padů najdeme sekci Q-link, což jsou přiřaditelné (programovatelné) ovládací prvky. Jednotlivým parametrům tak můžete přiřadit čtyři tlačítka, dva knoby a dva fadery. Dále jsou zde dvě funkční tlačítka Erase a Note Repeat...


Zvukové ukázky nahrál Michal Tomek:

 Hip hop  CD-28
 Demo 1  CD-29
 Demo 2

Horní pohled
Zadní pohled
Boční pohled
Schéma propojení
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
vzorkovací frekvence
44,1 kHz
bitová hloubka
16 bitů
maximální polyfonie
32 hlasů
MIDI in/out
in (2 x), out (4 x)
digitální vstup/výstup
ano/ano
efekty
2 stereo efekty + master efekt
pady
16 dynamických
sekvencer
100 000 not
rozměry
415 x 93,5 x 332,9 mm
váha
6,15 kg